Lëkundje tërmeti,në jug të vendit tone ja se sa ishte magnituda dhe epiqendra

Lekundje termeti ne jug te vendit pas Durresit tani goditjet sizmike shkojne Gjirokaster por pa ndonje problem shqetesues

Epiqendra e tërmetit ishte 38 km në jugperëndim të Gjirorkastrës, vetëm 18 km në jug të Himarës, shumë pranë bregdetit shqiptar.

3.7 balle ka qene lekundjet sizmike dhe jane rregjistruar disa munita më parë, pranë ishullit grek të Korfuzit.

Sipas EMSC, thellësia e tërmetit ka qenë 10 km, me epiqendër në det, ndërsa janë ndjerë lëkundje të lehta në të gjitha zonat përreth, përfshirë edhe vendin tonë.

Lëkundjet janë ndjerë më së shumti në Sarandë, deri në Gjirokastër.