Home TE NDRYSHME Lajmi i mire nga OBSH.Ja sa do zgjase vala e dytë? OBSH:...

Lajmi i mire nga OBSH.Ja sa do zgjase vala e dytë? OBSH: do të fillojë të ulet, por..

6002
0

Lajme te mira vijn nga OBSH pasi kurba e infektimeve me Covid-19 po ngadalësohet cdo dite dhe së shpejti do të fillojë të ulet përsëri pritet qe muaji dhjetore te jete me i qete.

Ky eshte paralajmerimi i zëvendësdrejtorit te përgjithshëm te OBSH-së, Ranieri Guerra ndaj ne duhet te jemi te kujdesshem dhe te ruajm distancimin social.

Mbajtja e maskave po jep efektin e saj.

Ai tregon se:“Virusi transmetohet përmes kontakteve njerëzore.

Ose i kufizojmë ato në mënyrë spontane, në një nivel individual, me ndjenjën e përgjegjësisë për të cilën ne vazhdojmë të ankohemi, ose do të duhet të ketë mbyllje të imponuara me pasoja ekonomike dhe sociale që ne i dimë mirë tani. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë shkurtore.

Kurba është duke u ngadalësuar dhe së shpejti do të fillojë të ulet përsëri, por do të zgjatet me kalimin e kohës, krahasuar me atë të valës së parë pasi kemi më shumë raste, diagnostikuar edhe më mirë, falë një aktiviteti testimi gjithnjë në rritje.

Dhe të mos harrojmë se jemi vetëm në fillim të sezonit të dimrit.”– tha Guerra.