Lajmi fundit/Stuhi dhe reshje shiu, “rikthehet” vjeshta në Shqipëri: Ja si parashikohet e gjithe kjo jave

Muaji maj po largohet dhe qershori po vjen me reshej shiu.Si do te jete moti ne ditet ne vazhdim.Pas ketyre diteve te fresketa pritet qe moti te kthehet perseri ne ditet e nxehta te veres.

Kjo jave pritet te kete mot te fresket dhe reshje shiu.

Dita e Martë nis me mot me diell por duke nisur nga orët e mesditës shtim vranësirash mesatare deri të dendura.

Dhe dita e merkur pritet te jete nje dite e fresket.

Sa i përket ditës së Enjte moti do të jetë kryesisht i kthjellët si dhe vranësira nga orët e mesditës deri ato të pasdites shoqëruar me reshje shiu në formë shtrëngatash dhe stuhi në relievet malore.

Java mbyllet ditën e Premte me mot të vranët në të gjithë territorin. Reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me reshje shiu.