Lajm i mire nga Gjermania gati per rihapjen e kufijve me 31 shtete.Behuni gati

0
700

Lajme te mira vijne nga Gjermani ku po planifikon hapjen e e vendin dhe duke pritur 31 vende te ndryshme.

Gjermania, ashtu si edhe shtetet e tjera të BE dhe më gjerë, ka mbyllur kufijtë në mes të marsit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Por ne 15 qershor pritet te hapet.

Sipas një propozimi të parë nga agjencia e lajmeve DPA, Gjermania planifikon t’i rihapë kufijtë me të gjitha vendet e BE-së, me Britaninë e Madhe dhe me katër anëtarët e zonës së lëvizjes së lirë, Schengen: Islandën, Norvegjinë, Zvicrën dhe Lihtenshtajnin.

Plani pritet të dërgohet të mërkurën për miratim në kabinetin e kancelares gjermane, Angela Merkel.

Gjermania ka thënë se ka vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit duke konfirmuar mbi 180,000 raste të të infektuarve dhe rreth 8,300 humbje jetesh.