Lajm i fundit/ Sinoptikanët tregojnë çfarë moti na pret diten e nesërme

0
445

Pritet qe dita e merkure te jete me reshje shiu pritet qe kjo jave te jete me reshje dhe me kthjellime.

Sipas SHMU, reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët të karakterit lokal deri në orët e mesditës, më pas reshjet do të fitojnë intensitet mesatar në pjesën më të madhe të vendit ndaj pergatituni per nje mot me reshje.

Lokalisht reshje në formën e shtrëngatave dhe me pas me kthjellime

Era parashikohet të jetë nga kuadrati i Jugut me shpejtësi mesatare 2-6m/sek, e cila në orët e pasdites hera-herës e vrullshme deri në 15m/sek.

Temperaturat parashikohen:

zonat malore 13°C deri në 23°C

zonat e ulëta 14°C deri në 27°C

zonat bregdetare 14°C deri në 27°

Tashme jemi ne muajin tetor dhe stinen e vjeshtes ku shirat do te jene prezent gjate gjithe muajit.