Koronavirusi, studiuesit amerikanë paralajmërojnë, ja cili do të jetë “muaji më i vështirë”

0
426

“Numri i jetese te humbura prej koronavirusit mund te dyfishohet ne te gjithe boten gjate ketij fund viti.”
Ky eshte paralajmerimi i bere nga Instituti i Vlerësimeve dhe Shëndetit (IHME), i Universitetit të Uashingtonit.

Ne kete studim thuhet se sipas parashikimeve, nese cdo gje vazhdon si deri me tani, humbjet e jeteve kudo ne bote mund te arrijne shifren e 1.9 milion ne muajin Dhjetor 2020. Keshtu qe sipas ketij instituti muajt e ardhshem mund te shenojne dyfishime te bilanceve qe kemi duke e cuar shume e njerezve qe humbin jeten ne 2.8 milion.

Ndaj duke ndjekur kete perllogaritje, studiuesit kane thene se ne dhjetor humbjet e jeteve per 24 ore kane nje parashikim per 30000 humbje.

Por ne shpresojme qe ta kalojme me lehte nese vazhdojme ta mbajme sa me shume masken dhe te ruajme distancen si edhe pastertine tone higjieneike.