Keto jane 2 qyetet ne shqiperi qe nuk kane te infektuar me koronavirus

0
692

Pasi ne vendin tone te gjithe qytete kane te infektuar me koronavirus Saranda dhe Delvina jane dy qytet qe nuk kane asnje te infektuar me koronavirus ky eshte nje lajm i mire per te gjithe ata qe duan te vizitojne Saranden ne keto dite te nxehta vere.

Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet e rënduar por ne keto dy qytete gjendja eshte e qete. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacienteve të shtruar, ku aktualisht janë 85 pacientë në spital, 10 pacientë janë në terapi intensive dhe 4 prej tyre janë të intubuar, në gjendje të rëndë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 585 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, nga 5 raste Durrës, Kurbin, nga 4 raste në Krujë, Mirditë, Tropojë, 3 në Fier, nga 2 raste në Kolonjë, Lushnje, Vlorë, Mat, dhe nga 1 rast në Memaliaj, Ura Vajgurore, Pogradec, Kamëz, Berat, Elbasan.