Këngëtarja e njohur ndërron jetë në moshën 61-vjeçare

Kantautorja dhe bashkëpunëtorja e vjetër e Nick Cave, Anita Lane ka ndërrùar jetë ditën e sotme në moshën 61-vjeçare.

Ajo ishte një bashkëpunëtore e hershme e Caves, pasi kishte punuar me të dhe Mick Harvey gjatë kohës në fillim të viteve 1980.Anita Lane: Rob Sheffield Pays Tribute to Late Nick Cave Collaborator – Rolling Stone

Anita Lane lindi në Melburn dhe ndòqi shkollën e artit, ndërsa filloi të dilte me Cave në vitet 1970.

Dyshja më vonë u zhvéndosën në Evropë së bashku dhe nisën bashkëpunimet, fillimisht për bendin e Cave, “Birthday Party” ku Lane shkroi një këngë për albumin e tyre debutues në 1981, “Prayers on Fire”.

Lane dhe Cave vazhduan të punojnë së bashku për këngët në albumin e dytë të “Birthday Party”, dhe ajo u bashkua me grupin e tij të ardhshëm, “Bad Seeds”.anita lane university | LatestCelebArticles

Ajo vazhdoi të shkruante tekste të këngëve të njohura, “Stranger Than Kindness” dhe “From Her to Eternity”.

Ylli australian gjithashtu bëri duet me Cave në “Death Is Not The End”, një version kopertinash i Bob Dylan marrë nga albumi 1996 “Murder Ballads”.

Anita ka qenë po ashtu protagoniste edhe në disa filma të njohur si: “Berlin Now”, “Wings of Desire” dhe “The Road God Knows Where”.Nick Cave Remembers Late Bandmate Anita Lane in Tribute