E pazakontë për këtë shtet, ndihet një tërmet i fuqishëm

Një tërmet me magnitudë 5.4 ka tronditur Australinë Perëndimore, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC).

Lëkundje, e cila kishte një thellësi prej 30 kilometrash, “goditi” Pilbaran Lindore në orët e para të së dielës (me orën lokale) dhe u ndje në qytetin Barbel Bar.


Banorët e zonës raportuan në rrjetet sociale se kjo lëkundje ishte e pazakontë për zonën e tyre. Zona në fjalë ka një klimë shumë të nxehtë, të ngjashme me atë që mbizotëron në shkretëtira.

Zyra Meteorologjike Australiane konfirmoi se tërmeti nuk shkaktoi alarm për cunami.