E mbijetuar nga kanceri kolorektal tregon simptomat: Njerezit nuk kane pse vdesin

Ajo ushtrohej rregullisht, hante mirë dhe nuk kishte histori familjare të sëmundjes, kështu që hodhi poshtë shenjat paralajmëruese. Por ajo nuk dëshiron që të tjerët të bëjnë të njëjtin gabim.
“Njerëzit nuk duhet të vdesin nga turpi, dhe unë mendoj se njerëzit po vdesin sepse nuk duan të shkojnë te mjeku i tyre dhe të flasin për simptomat.”

Andria Devlin eshte nje e mbijetuar nga kanceri kolorektal dhe jeton ne Kansas. Ajo tregon se si ne fillim vuri re ne jashqitje mukus dhe kjo e futi ne dyshime por nuk mbaroi me kaq, pasi nje dite tjeter ajo pa gjak ne jashqitje dhe ketu dyshimet iu shtuan.
Kur kete shqetesim, tashme te perditshem, ajo ia referoi mjekes se saj gjinekologe, mjekja e keshilloi urgjent per kontroll kolonoskopik.

Megjithate nga muaji maj 2016 e deri ne janar 2017 Devlin e kishte shyre kontrollin pasi asnje histori familjare per kancer te tille nuk kishte pasur ne familje e as me pak te kishte gjasa per moshen dhe stilin e saj te jetes. Kontrolli rutine nuk nxori asgje prandaj u be kolonoskopia e cila me tej pasi iu be edhe biopsia e indit, nxori si perfundim qe ishte tumor.
Tumori tashme kishte bllokuar 80 % te rektumit dhe brenda 2 javeve qe ajo bente kimioterapi zbuloi nga skanimet e metejshme se tumori ishte perhapur ne mushkeri.

Ne gusht 2017 iu nenshtrua heqjes se mases tumorale ne zorre e ndersa pas kimios tumori ne mushkeri ishte zvogeluar dhe ajo pike e mbetur ne mushkeri qendroi ashtu.

Ne shkurt te 2018 pas skanimeve te mevonshme mjeket i keshilluan radioterapi. Keshtu filloi te bente 5 here ne dite radioterapi por qe duhet te qendronte ne nje pozicion te caktuar dhe ne ato momente Andria si nje nene me djem mendonte thjesht per Star Wars qe femijet e saj pelqenin kaq shume prandaj mendonte me vete qe duhet te ishte e forte e tja dilte te shihte djemte te diplomuar.

Prandaj edhe sot e kesaj dite kjo shprese per jeten dhe forca e familjes e mbajti nenen Andria Devlin te kapur fort pas jetes.

Historia e saj eshte nje thirrje per te gjithe ata qe i anashkalojne simptomat dhe mos te perfundojne me kancer ne fazen e 4 por te nxitojne ne analiza dhe kontrolle kolonoskopike sa me pare qe te shohin thjesht nje mukoze ne jashtqitje pa marre parasysh se ushqehen shendetshem apo qe skane histori familjare. shiko.news

Shenjat e kancerit kolorektal
Gjak në jashtëqitje: Flisni me një mjek nëse vëreni gjak në tualet pasi keni jashtëqitur ose pas fshirjes, ose nëse jashtëqitja juaj duket e errët ose e kuqe e ndezur. Është e rëndësishme të mbani mend gjakun në jashtëqitjen nuk do të thotë se keni kancer të zorrës së trashë. Gjëra të tjera – nga hemorroidet tek lotët anal e deri te ngrënia e panxharit – mund të ndryshojnë pamjen e jashtëqitjes suaj. Por është gjithmonë më mirë të konsultoheni me një mjek sa herë që vëreni gjak në jashtëqitjen tuaj.

Dhimbje barku: Flisni me një mjek nëse keni dhimbje barku pa ndonjë shkak të njohur, që nuk largohet ose dhemb shumë. Shumë gjëra mund të shkaktojnë dhimbje barku, por është gjithmonë më mirë të kontrolloni me një mjek nëse keni dhimbje të pazakonta ose të shpeshta të barkut.

Bark i fryrë: Ashtu si dhimbja e barkut, ka shumë gjëra që mund t’ju bëjnë të ndiheni të fryrë. Flisni me një mjek nëse barku juaj i fryrë zgjat më shumë se një javë, përkeqësohet ose keni simptoma të tjera si të vjella ose gjak në jashtëqitje.

Humbje peshe e pashpjegueshme: Kjo është një rënie e dukshme në peshën tuaj trupore kur nuk po përpiqeni të humbni peshë.

Të vjella: Flisni me një mjek nëse keni të vjella periodikisht pa ndonjë arsye të njohur ose nëse villni shumë brenda 24 orëve.

Lodhje dhe marrje fryme: Këto janë simptoma të anemisë. Anemia mund të jetë një shenjë e kancerit të zorrës së trashë.