Cuditi ish-kryeministri italian: Popullit duhet t’i thuhet e vërteta per koronavirusin

Ish kryeministri italian Mateo Renzi ka bere nje deklarate te forte ne media duke thene se duhet te tregohet e verteta me cdo kusht.

Ja si shprehet ai:“Po të ishte puna për të pritur dy apo tre muaj për t’iu rikthyer normalitetit, në rregull. Por nuk është kështu. Me kete do të duhet të bashkëjetojmë disa vjet, por këtë gjë nuk e thotë askush. Italianëve u duhet thënë e vërteta dhe vendi duhet hapur gradualisht”.

Por megjithate asgje nuk eshte 100 % e sigurt se cfare rruge do te marre neser bota.

Ai shprehet se:“Ne po kalojmë një situatë ndryshe me 12 mijë jete te humbura. Secili prej nesh ka një mik apo një pjesëtar të familjes apo një person të njohur që është ndarë prej nesh në këtëhistori. Ne kemi një problem të madh që duhet sqaruar: ku gabuam? Nevojitet ngritja e një komisioni hetimor dhe nevojitet një gjykim politik, por jo tani, sepse tani po përballemi me një situatë emergjence”, tha ish kreu i qeverisë italiane.

Ai thote se vendi duhet et filloj te hapet dhe njerezit te fillojne perseri punen ndaj duhet me shume kujdes.