BE do të dhurojë vaksina anti-Covid së shpejti edhe për Shqipërinë.A do e benit ju??

0
365

Komisioni Evropian ka porositur rreth 400 milione vaksina per COVID-19 nga kompania “AstraZaneca” e cila i la zhvilluar ato ne Universitetin e Oksfordit dhe tashme jane ne fazen e trete te testimeve.

Ne njogtimin qe u be nga KE er shtypin eshte deklaruar se nje pjese e ketyre vaksinave madje do te dhurohej edhe per vendet me me pak te ardhura, te mesme apo te ulta.

Keshtu duke iu referuar Deutche Welle, edhe vendi yne eshte nder perfituesit e vaksines dhurate pasi sipas Bankes Boterore Shqiperia ben pjese ne Ballkanin Perendimor qe eshte klasifikuar ne vendet me te ardhura te mesme.

Megjithese iratimi i vaksines duket disi i afert, nga ana tjeter stina e vjeshtes qe po na fillon mund te jete fillimi i nje vale te dyte sipas specialisteve.

Madje edhe Kreu i OBSH-se paralajmeroi ditet e fundit se: “asnjë vend nuk mund të ushqehet me iluzionin se pandemia ka marrë fund. Sa më shumë që vendet të kenë nën kontrollon virusin, aq më shumë mund të rikthehen në normalitet”.

Ne Shqiperi diten e hene pritet hapja e shkollave nen protokolle te percaktuara sigurie por nderkohe shpresojme qe te mos kemi me teper rritje rastesh prej kesaj hapje.