Zbulohen planet e Bill Gates, udhëton dy herë brenda muajit ne kete shtet. Çfarë kërkon ai në..

Miliarderi Bill Gates kerkon të blejë qindra hektarë tokë në Turqi për të ndërtuar një fermë të qëndrueshme atje që do të ndihmojë në shpëtimin e planetit nga ndryshimet klimatike. Investimi, të cilin ai do ta bëjë përmes Fondacionit Bill & Melinda Gates, të cilin ai dhe ish-bashkëshortja e tij e krijuan, është pjesë e angazhimit të miliarderit për të ndihmuar fermerët të përshtaten me ndryshimet klimatike.

Në fakt, bashkëthemeluesi i Microsoft ka bërë kërkimin e tregut ditët e mëparshme, kur ndodhej në Turqi për të festuar ditëlindjen e tij të 66-të, siç zbulon New York Post. Ishte hera e dytë brenda pak muajsh që ai udhëtonte në Turqi. Këtë herë ai pushoi për më shumë se një javë. Në fakt, ai festoi ditëlindjen e tij në një plazh afër Bodrumit me një festë prej 50 të ftuarish, përfshirë themeluesin e Amazon, Jeff Bezos.

Pas pushimeve të tij në Turqi, Bill Gates ishte në Glasgow për konferencën e klimës COP26, ku ai premtoi 315 milionë dollarë për të ndihmuar fermerët të rritin kulturat që janë rezistente ndaj ndryshimeve klimatike.

Gates tha se paratë e premtuara përmes Fondacionit Bill & Melinda Gates do t’i jepen një konsorciumi të farës për të ndihmuar fermerët të përshtaten me ndryshimet klimatike.

“Nëse fermerët e vegjël nuk janë në gjendje të përshtaten me ndryshimet klimatike, ne do të humbasim luftën tonë globale kundër urisë dhe varfërisë”, shkroi ai në llogarinë e tij në Twitter.

Të shumtë ishin ata që nxituan të tregonin se Bill Gates e nisi këtë “kryqëzatë” për klimën në një superjaht, i cili rëndon ndjeshëm mjedisin.

Çfarë kërkon ai në Turqi?

Kjo është vizita e dytë e Bill Gates në Turqi në katër muaj pasi ai kërkon mundësi biznesi dhe bamirësie në vend. Sipas shtypit turk, ai thuhet se ka blerë tashmë 90 mijë hektarë në Turqinë evropiane. Në fakt, thashethemet për interesin e një prej njerëzve më të pasur në botë tashmë kanë çuar në rritjen e çmimit të tokës atje, pasi pronarët shpresojnë të shfrytëzojnë këtë mundësi, duke kërkuar shuma të tepruara për arat e tyre.

Megjithatë, Bill Gates është tashmë një nga pronarët më të mëdhenj të tokave në SHBA, pasi zotëron pothuajse 1 milion hektarë.