Yndyra dhe vaji nuk janë më një problem; Ja si të pastroni lehtësisht kuzhinën nga këto dy përbërës pa harxhuar para

Një nga pjesët më të këqija rreth gatimit është që të pastrohet çdo gjë më pas. Është edhe më e keqe kur kupton se keni derdhur yndyrën ose vajin në të gjithë vendin dhe tani është një rrëmujë e thatë dhe ngjitëse. Sigurisht, ju mund të pastroni atë me një leckë të lagur, por a do të zhduket ajo në të vërtetë?

Mësojeni njëherë e mirë uji nuk bën për njollat e vajrave dhe yndyrave. Në vend të kësaj, ju duhet të sillni disa mjete të tjera si:

Miell: Nëse jeni në mes të gatimit dhe vini re një derdhje yndyre, është mirë ta pastroni menjëherë. Mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë është që të spërkasësh miellin mbi vendin e caktuar dhe ta lini të thithi gjithë yndyrën. Më pas fshijeni me një peshqir të lagur.

Sode buke dhe uthull: Për yndyrën që është ngurtësuar tashmë në sipërfaqen e tavolinës tuaj, do t’ju duhet pak më shumë punë për ta hequr atë. Filloni duke bërë një paste prej 1/2 filxhan sode buke dhe disa lugë uji. Përhapeni pastën mbi njollën e yndyrave dhe leni atë të thithet brenda natës. Në mëngjes, përdorni një leckë të lagur për ta fshirë

Sapun enësh: A keni parë ndonjëherë ato reklama që tregojnë se papastërtitë e kafshëve pastrohen me ilaç enësh? Nëse ilaçi mund të bëjë atë për kafshët, mendoni se çfarë mund të bëjë për pajisjet e kuzhinës tuaj. Të gjithë ajo që duhet të bëni është të shtoni disa pika sapuni në pjatë në ujë të ngrohtë, të krijoni një sfungjer dhe pastroni vendin e mbuluar me yndyrë ose vaj.

Kripë: Ju ndoshta keni kripë afër, ndërsa jeni duke gatuar, por kjo mund të jetë e dobishme për më shumë se thjesht duke shtuar shije për ushqimin tuaj. Sasia e kripës menjëherë në një vend me yndyrë është idealja për ta bërë pastrimin më të lehtë.