Home TE NDRYSHME Varianti i ri i kovidit “Mu”, i afrohet Shqipërisë: Konfirmohen 6...

Varianti i ri i kovidit “Mu”, i afrohet Shqipërisë: Konfirmohen 6 rastet e para te fqinjët

459
0

Para pak ditësh u njoftua se një variant i ri i Covid i emërtuar si “MU’ i cili është identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, po përhapet edhe në Europë.

Mediat greke kanë raportuar se në Greqi janë konfirmuar 6 raste me këtë variant i cili thuhet se është edhe rezistent ndaj vaksinave.

Gjashtë rastet me variantin “Mu” janë konfirmuar në Atikë, Argolida, Arta dhe Eleftherios Venizelos.

Në Egjeun e Veriut, Epir dhe Greqinë Qendrore, mutacioni Delta gjendet në 100% të rasteve të reja, por tashmë dhe ky variant i ri është shqetësues.

Varianti Mu, i njohur shkencërisht si B.1.621, është klasifikuar si një “variant interesi”, tha organizata globale e shëndetit të martën në buletinin e saj javor të pandemisë.

OBSH tha se varianti ka mutacione dhe se duheshin studime të mëtejshme për ta kuptuar më mirë atë.

Ekziston një shqetësim i përhapur mbi shfaqjen e mutacioneve të reja të virusit pasi normat e infeksionit po rriten përsëri në nivel global, me variantin shumë të transmetueshëm Delta duke u marrë-veçanërisht në mesin e të pavaksinuarve-dhe në rajonet ku masat kundër virusit janë lehtësuar.

Ruani distancimin social dhe tregohuni vigjilent.