Home TE NDRYSHME Vala e dytë e Covid, Merkel jep lajmin qe nuk e prisnim:...

Vala e dytë e Covid, Merkel jep lajmin qe nuk e prisnim: edhe vakisna nuk do te

364
0

Kancelarja e mirenjohur gjermane e cila shpesh na del me lajme te reja, kesaj here nuk ishte njesoj.

Merkel me deklaraten e saj te fundit thuajse i ka shuar fare shpresat per nje fund te shpejte te pandemise se Covid-19. Ndersa thote se masat kufizuese kunder virusit korana duhet te vazhdojne te zbatohen dhe mete Merkel shprehet se vala e dyte do te na pushtoje gjithe dimrin.

Por per daljen e vaksina ve nuk deklaron se do te ndryshoje gje dhe se akoma nuk do te kete efekt.

“Ne duhet të konsiderojmë të mundshme që vala e dytë e koronavirusit do të jetë më e vështirë dhe kryesisht përkon me një kohë të keqe. Vala e dytë do të na pushtojë gjithë dimrin. Edhe lajmet pozitive për zhvillimin e vaksinave nuk do të ndryshojnë asgjë dhe akoma nuk do të kenë efekt. Prandaj, masat paraprake kundër koronavirusit duhet të vazhdojnë të zbatohen”, tha Kancelarja Merkel.