Home TE NDRYSHME U tha se po e menaxhonte mire Koronavirusin, Gjermania fut sërish në...

U tha se po e menaxhonte mire Koronavirusin, Gjermania fut sërish në izolim total një zonë në Bavari

206
0

Ne muajin Tetor ka nje rritje te numrit te te infektuarve me koronavirus ne te gjithe evropen dhe pritet nje mbyllje e dyte per shume vende ose nje ide e ere eshte qe te mbyllen veten qytetet qe kanne shume te infektuar me covid.

Keshtu ka ndodhur dhe ne Gjermani ku në jug të Gjermanisë të rimarrë vendimin ekstrem për t’u futur në karantinë për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Berchtesgadener në kufirin me Austrinë bëhet rajoni i parë gjerman që futet në karantinën e dytë për shkak të sëmundjes. Sipas medieve ne Gjermani, 105000 banorët e tij do të lejohen të dalin nga shtëpitë vetëm për arsye të domosdoshme.

Peter Kneffel

Në kohen kur në Berchtesgadener shkalla e infeksionit lokal arriti në 273 banorë në 100.000 u vendos karantina 14 ditore.

Tashme kjo do te jete forma e re per te izoluar qytetet qe do te kene shume te infektuar me covid 19.