U paralajmërua se brenda disa ditësh do vijë arritja e madhe, bota në alarm. Ja shteti i parë që futet në eksperiment

0
489

Duket se il.a.ci i pare kunder koronavirusit do jete gati dhe do vije nga Rusia. Presidenti Vladimir Putin paralajmëron se va.ksina e parë në botë do prodhohet brenda pak ditësh dhe ky eshte nje lajm i mire per te gjiithe ata qe jane te infektuar dhe duan ta kalojne kete gjendje qe jane ndaj per te gjitha ata qe jane ne gjendje te veshtire me koronavirusin.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Putin duke e quajtur kete një ngjarje të rëndësishme, e ka krahasuar me satelitin rus, i cili ishte i pari që arriti në hapësirë.

Kështu, Presidenti rus nënkupton se të njëjtin sukses pritet të ketë edhe va.ksina kundër koronavirusit, tek e cila i kanë sytë e gjithë bota, si shpresë për të frenuar përhapjen e tij

Va.ksina e parë në botë kundër koronavirusit do të regjistrohet në Rusi brenda pak ditësh.

Shkencëtarët rus kaluan fazat e nevojshme të testimit dhe vërtetuan sigurinë dhe efektivitetin e saj. I.la.çi ynë është përballur në mënyrë adekuate me epideminë dhe tani jep shpresë jo vetëm për vendin tonë, por për të gjithë botën.

Pasi sateliti Sovjetik i hapi rrugën njerëzimit për në hapësirë, tani va.ksina ruse do t’i hapë rrugën të ardhmes pa covid, shkruan Putin.

Shpresojme qe kjo gje te mabroj sa me shpejte dhe botes ti kthehet jeta normale si dikur.