Home TE NDRYSHME Thirrja e fortë e mjekut imunolog: Stop përdorimit të këtyre dy ilaçeve

Thirrja e fortë e mjekut imunolog: Stop përdorimit të këtyre dy ilaçeve

1333
0

Mjeku imunolog Genc Sulçebe ka thene se ata qe jane me covid dhe qendrojne ne shtepi te bejn kujdes nga ilacet qe perdorin.

Ai thote se:“Stop antibiotikëve stop kortizonikëve, ulin sistemin imunitar. Është një infeksion viral i cili vetëm në 10% jep komlikacione për t’u shtruar në spital dhe 10% janë njerëzit e rrezikuar, meshkujt mbi 60-vjeç, ata me sëmundje shoqëruese, një grup kontigjen që është i rrezikuar.

Të tjerët nuk kanë nevojë të marrin asnjë lloj mjekimi. Sistemi imunitar normal e dominon virusin dhe vetë-shërohet, në rastet ekstreme ky virus mund të japi komplikacione, vetë sistemi imunitar jep një farë bllokimi dhe këtu duhet kortizoniku, vetëm në stadin e vonshëm, pas 10 ditëve.

NË 10 ditëshin e parë sistemi imunitar reagon dhe e eliminon virusin”, tha mjeku.

Ndaj tregohuni te kujdesshem ruani veten tuaj dhe familjen tuaj.