Tërmet i fortë 6.8 rihter godet sot Turqinë, ja si shembet pallati (Video)

Turqia eshte lekundur diten e sotme nga nje termet me magnitudë 6.8 të shkallës rihter ne pjesën lindore të Turqisë.

Dhe cdo gje eshte lekundur si kurre me pare.Para disa diteve Turqia eshte lekundur disa here brenda ketij muaji por ky i sotmi kishte nje magnitude 6.8 balle.

Sizmologet thojne se duhet te bejne kujdes kur ka lekundje kaq te medha pasi te mbaroj termeti duhet te dalin se mbase ka nje termete te dyte ndaj duhet kujdes ne keto raste.

Sipas Institutit Europian Mesdhetar, epiqendra e tërmetit ka qenë 10 kilometra në veri të qytetit Doğanyol, me një thellësi 2 kilometra.

Ende nuk ka raportime për të lënduar.Por priten raportime te reja dhe te presim se cfare do thone mediat per gjendjen atje.