Temperatura mbi 28 grade celcius : Ja kur pritet te vijne sipas meteorologes dhe cfare do te ndodhe me

0
528

Pas dites se diele dhe ne vijim kemi pare kryesisht mot te ngrohte, vranesirat kane qene te lehta dhe kalimtare ne territor. Megjithate ajo se cfare vlen te theksohet se vlerat termike te cilat jane shenuar ne territorin qe nga dita e diele por edhe ne vijim nderkohe diten e sotme presim nje rritje te lehte temperaturash ne te gjithe territorin Shqiptar.

Rritje ka qene e lehte ne oret e mengjesit, nje rritje me 2 grade celcius, presim dhe sot ne mesdite. Temperaturat maksimale ngjiten nga 25-27 grade celcius ne pjesen me te madhe te Shqiperise perendimore, po ashtu ne zonat malore kemi temperatura mbi 20 grade pergjithesisht. Ne disa zona te veri-lindjes por edhe ne skajin jugor, megjithate kemi ne zona te caktuara kryesisht juglindje, temperaturat e mesdites se sotme mbeten rreth 18 grade celcius.

Persa i perket kushteve te motit ka patur fillime ne oret e para te dites kthjellime deri ne mesdite ku presim qe gradualisht te kemi shtim te vranesirave ne te gjithe territorin Shqiptar.

Presim qe te kete ne momente te shkurtra pika shiu ne vlera te pakonsiderueshme kryesisht ne veri dhe ne zonat qendrore dhe me pas ne pjesen e 2 te dites pra 2-3 ore pas mesdites kemi prezence rreshje te pakta te shiut kryesisht ne pjesen juglindore.

Dita e neserme vijon me mot te kthjellet, pra presim nje maksimum prej 27 celcius. Edhe ne ditet ne vijim do te kemi kryesisht kthjellime dhe vranesira te herepas hershme ne te gjithe territorin Shqiptar.