Tavë me patate, kos e pulë dhe Sallatë pranverore me mix perimesh

Receta e parë: Tavë me patate, kos dhe pulë

Përbërësit:

2 qepë

500 gr fileto pule

1 kg patate

Kripë dhe piper i zi

1 spec i kuq

3 kokrra vezë

1 lugë gjelle miell

400 ml kos

4 lgj vaj ulliri

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe kaurdisim qepët e prera në kubikë të vegjël deri sa të bëhet transparente. Shtojmë mishin të prerë në kubikë mesatarë. I kaurdisim së bashku deri sa mishi të ndërrojë ngjyrë. Shtojmë 1 gotë ujë të valuar dhe i japim mishit një valë.

Shtojmë patatet e prera në gjysëm rrathë me trashësi 3 mm. I trazojmë së bashku me mishin dhe i lëmë në zjarr për 5 minuta. Më pas i shtrojmë dhe i nivelojmë në tepsi, vendosim disa rrathë me speca të kuq, i mbulojmë me letër alumini dhe e vendosim në furrë në temperaturë 200ºC për 15 minuta. Ndërkohë rrahim vezët me pak kripë e piper të zi, 1 lugë gjelle miell, 2 lugë gjelle majdanoz të grirë dhe pas 15 minutave nxjerrim tepsinë nga furra dhe e mbulojmë me kremin me vezë. E vendosim në furrë dhe për 15-20 minuta në temperaturë 180ºC. Në fund e shërbejmë të ngrohtë.

Receta e dytë: Sallatë pranverore me mix perimesh

Përbërësit:

200 gr rrepa të kuq

300 gr lakër e bardhë

1 kastravec

150 gr domate qershi

4 qepë të njoma

1 tufë kopër

Marinimi:

1/2 lëng limoni

1 lç mjaltë

1 lç mustardë

4 lgj vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim salcën marinuese ku trazojmë në një tas lëngun e limonit me pak kripë, mustardë, mjaltë dhe vaj ulliri Olitalia. I përziejmë mirë derisa të formohet një salcë e plotë.

Presim lakrën shumë hollë, gjithashtu dhe rrepat i presim në feta shumë të holla, kastravecat i presim në gjysmërrathë, domatet qershi në gjysma, qepët e njoma i presim në unaza të holla dhe më pas grijmë dhe koprën imët.

Bashkojmë në një tas sallate të gjithë perimet, shtojmë salcën marinuese, i trazojmë dhe e servirim sallatën menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *