Sot testuan vaksinen e pare per koronavirusin, ja dhe vullnetarja e pare.

Diten e sotme eshte testuar vaksina per te sheruar koronavirusin dhe kjo eshte hapi i pare per ta neutralizuar ate.

Ajo eshte vullnetare dhe nene e dy femijeve dhe diten e sotme ajo është injektuar me vaksinën me emrin “mRNA-127” e zhvilluar nga kompania amerikane “Moderna Inc” dhe kjo nje kompani e sukseshme qe fiton miliona dollare.

43 vjecarja thote se:“Ndjehem shumë mirë”, ishin fjalët e para të saj pasi u injektua me vaksinën dhe shpresoj qe te funksionoje.

Ajo është e lumtur që është bërë pjesë e diçkaje kaq të madhe dhe pozitive. Injeksioni nuk i infekton vullnetarët me koronavirus, pasi nuk e përmban virusin, por në këtë fazë po testohet nëse përbërësit e saj mund të shkaktojnë efekte anësore te pacientët dhe nga sote historia e botes do te ndryshoje.

Megjithatë kjo nuk është vaksina e parë, qindra kompani në SHBA dhe botë po punojnë për zhvillimin e një vaksine që do të luftojë koronavirusin.

Njerez te tjere do ta testojne vaksinen qe te testi te jete i plote dhe te pergatitet sa me shpejte per te dale ne treg.

Video