“Sonte pas orës 23:00 nisin…”, sinoptikanët nxjerrin të dhënat e fundit për motin: Dëborë dhe erë dhe pro blematike

Mbremja e dites se marte pritet te kete reshje shiu dhe reshje debore.
E pritet qe te kete renie drastike te temperaturave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak priten reshje shiu me itensitet të ulët.

Masa ajrore polare pritet te mbulojne vendin tone me reshje debore dhe me renie te temperaturave.

Reshjet e dëborës pritet të shtrihen deri në lartësitë kodrinore 500-600metër.

Era do te fryje me shpejtesi e cila me kalimin e orëve kryesisht ato të mbrëmjes dhe ato të mëngjesit të ditës së nesërme do te jete ndryshe nga ditet e tjera me shpejte.

Për ditën e Mërkurë moti përgjatë ultësirës perëndimore parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash kalimtare. Në relievet malore moti do të jetë i vranët shoqëruar me reshje dëbore të herëpashershme të dobta dhe mesatare. Temperaturat parashikohen në vlerat minimale nga -3ºC në zonat malore deri në 6ºC në ato bregdetare ndërsa në vlerat e mesditës pritet rënie e ndjeshme nga 2ºC në zonat malore deri në jo më shumë se 12ºC në ato të ulta e bregdetare.