Sheqerpare

Sheqerpare
PErberesit:
250 g gjalp i bute
3 te verdha+1 vez e plote
300g miell ose pak me shume derisa te shkeputet brumi nga duart dhe te mos ngjisi.
Pluhur fryres: 1 luge caji

Sherbeti:
300 g sheqer 250 ml uje, pak limon dhe sheqer vanilje

Si fillim ne nje tas perziejme mire gjalpin e bute dhe vezet sa te behet shkume
Pastaj shtojme me nderprerje miellin te perziere me pluhur fryres ose sode buke.


Brumit mund ti japim forme sipas deshires dhe pasi piqet ne 170 grade
Ndersa pergatisim brumin ziejme sherbetin dhe e lejme te ftohet
Kur piqet embelsira mund te qendroje vetem pak dhe sherbetoset me sherbetin e ftohur
Pra duhet njera e fohte e tjetra e ngrohte kur ti hedhim sherbet