Sallatë me patate

Përbërësit:

500 gr patate

1 qepë e kuqe

100 ml lëng perimesh

3 lgj uthull

1 majë luge sheqer

1 kastravec

4 rrepa të kuq

1 lgj kopër e grirë

3 lgj vaj ulliri

Kripë

Përgatitja:

Lajmë mirë patatet, i ziejmë ato për 25 minuta në ujë të vluar. Derdhim ujin dhe i qërojmë ato sa janë të ngrohta dhe i lëmë të ftohen. Më pas i presim patatet në feta dhe i spërkasim me pak kripë. Qepën e presim në shirita dhe e vendosim të ziejë në lëng perimesh, uthull, një majë luge sheqer dhe pasi të ziejë për pak minuta e shtojmë mbi patatet e prera. Shtojmë vajin e ullirit, e përziejmë mirë me patatet dhe i lëmë të marinohen për 30 minuta të mbuluara. Presim kastarvecin në feta të holla, gjithashtu dhe rrepat dhe i shtojmë në sallatë. 10 minuta para se ta shërbejmë sallatën, e spërkatim me kopër të grirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *