Salcë Kosi me qepë të njoma

Përbërësit: 

 • 3/4 filxhan kos
 • 2/3 filxhan dhallë
 • 2 lugë gjelle majonezë
 • 1 lugë gjelle qepë e njomë bishtat)
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1 thelb hudhër (të grirë imët)
 • 1/4 lugë çaji rigon (i thatë)
 • 1/4 lugë çaji piper
 • 1/4 lugë çaji pluhur mustarde
 • 1/4 lugë çaji qepë pluhur
 • kripë

Përgatitja: 

 • Përzieni kosin, dhallin, majonezën, qepët e njoma, lëngun e limonit, hudhrat, rigonin, piperin, mustardën pluhur dhe pluhurin e qepës në një tas mesatar, duke i përzier me kripë.
 • I lemë të freskohen të paktën për 20 minuta përpara se ta shërbejmë.
 • Salca mund të bëhet një ditë më parë përpara se të konsumohet dhe ruhet në vend të freskët.