Ky është përbërësi sekret nga shefat e kuzhinës , me të do bëni qoftet më të mira për vetëm 20 minuta

Kjo eshte nje recete shume e mire dhe me shije megjithese ne cdo familje ka nje kulture te sajen se si i ben qoftet.

Përbërësit: 60 gr thërrime buke 60 ml qumësht 600 gr mish i g irë viçi 1 vezë 30 gr djathë kaçkavall Pak arrëmyshk1 lugë gjelle majdanoz 1 lugë gjelle nenexhik Vaj Kripë Piperi zi.

Përgatitja: Shtoni thërrimet e bukës në një tas mesatar sëbashku me qumështin dhe lërini për 10 minuta, derisa buka të përthithë gjithë qumështin. Më pas shtoni në të mishin e viçit.

Hidhni vezën, djathin e grirë, arrëmyshkun, majdanozin dhe nenexhikun e copëtuar. Spërkatini me pak kripë dhe piper të zi dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit që të përftoni një masë homogjene.

Më pas merrni nga masa e përgatitur dhe formoni qoftet në formën që dëshironi. Vendosni një tigan me vaj dhe renditni qoftet në të.