Revani nga një amvisë vlonjate.Embelsira e fundjaves.

Revani Vlore (ose reshedi), një recetë tradicionale shumë e shijshme.

Përbërësit:1kg sheqer 500 gr gjalpë 2.5 litra ujë 1 kg niseshte 200 gr bajame 100 gr kos

Përgatitja:Gjysmën e ujit e zjejmë, ndërsa gjysmën tjetër e përziejmë me niseshten.

Sapo uji të fillojë të ziejë hidhet pjesa e masës me niseshte dhe trazohet fort me lugë druri derisa të fillojë të trashet.

Më pas shtojmë gjalpin, bajamet dhe sheqerin. E hedhim në tavë dhe nga lart e lyejmë me kos.

E pjekim në furrë për 90 minuta në temperaturë 180 gradë. Pritet në forma rombi dhe serviret e vakët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *