Receta e nje buke te bere ne shtepi. Ju nuk do ta blini me kurre ate

Përbërësit:
600 g miell me drithëra të plota;
240 ml ujë të zier;
3 lugë çaji maja;
gjysmë lugë çaji kripë;
1 lugë çaji sheqer.

Gatim:
Për të filluar, derdhni ujë të ngrohtë të zier në një tas të thellë, në të cilin duhet të derdhet maja, kripë dhe sheqer. Përziejeni dhe vendoseni në një vend të ngrohtë për 15 minuta.
Pas kësaj kohe, shtoni 2/3 miell në tas, gatuajeni brumin dhe vendoseni përsëri në një vend të ngrohtë për një orë.
Kur brumi të ketë ardhur, hidhni në të pjesën tjetër të miellit, gatuajeni brumin dhe lëreni mënjanë për 40 minuta.
Pas 40 minutash, brumi do të rritet dhe mund të vendoset në një furrë të parangrohur në 180 °. Piqeni 40 minuta.