Qumështor me petë

0
78

Per te pergatitur kete recete mund te kete menyra te ndryshme sipas krahinave dhe traditave.
Menyra qe ne kemi pergatitur eshte vecse njera nga to

Si fillim na duhen dy peta te holla si ato te bakllavase te lyera me gjalp

Kremin e qumeshtorit e pergatisim me 4-5 kokrra veze, rreth 300 g sheqer te cilat rrien mire

Shtojme 1 liter qumesht dhe me tej 3 luge gjelle miell te tretura ne qumesht me pare.

Perzierja e krijuar vendoset ne zjarr dhe perziejme me tel panderprere ne menyre qe te largohet era e vezeve apo miellit

Per arome shtojme vanilje ose sheqer vanilje dhe tek sheqeri shtojme edhe pak kripe per balance.

Kjo mase kremoze do edhe 70 g gjalp dhe sapo te filloj te trashet e largojme nga nxehtesia.

Ne taven ku kemi shtruar petet do te shtojme edhe kremin duke patur kujdes qe lart te kthejme edhe petetperbrenda

Mbi siperfaqe lyejme plotesisht me nje te verdhe veze te tretur me pak qumesht

Piqet ne furre te parangrohur me 200 grade dhe pastaj perreth 40 min me 180 grade sa te skuqet korja lart

Kujdes kur ta servirni sepse duhet te jete e ftohte perndryshe nuk mund te qendroje kompakte

Shija fantastike dhe aroma e mrekullueshme

Per me shume shikoni videon