Home TE NDRYSHME Pse orizi në restorante ka shije më të mirë se ai që...

Pse orizi në restorante ka shije më të mirë se ai që gatuhet në shtëpi! Ja disa sekret të shefave të kuzhinë që amvisat duhet t`i dinë

889
0

Zakonisht kur gatuani oriz ne shtepi,ju ndiqni udhezimet ne paketimin e tij,por perseri shija ne fund nuk eshte sic e prisnit.

Orizi i gatuar ne menyre perfekte,eshte nje enderr që shumë nuk e kanë realizuar ende.

Per te gatuar nje oriz te shijshem ndiqni disa nga këto hapa:

Shpelarja e orizit
Fillimisht shpelajeni orizin me uje ne menyre qe te hiqni qafe niseshtene e tepert,e cila mund të shkaktojë ngjitjen e orizit.

Lenia e orizit brenda natës ndihmon që ai të bëhet më i tretshëm, përshpejton gatimin dhe ul nivelet e arsenikut dhe acidit fitik në të.

Shumica e lejne te zhytur për të paktën 20 deri në 30 minuta para gatimit.Për orizin e eger eshte e domosdoshme lenia e tij ne uje për të paktën 6 deri në 8 orë,pasi kjo do të ndihmojë në shkurtimin e kohës së gatimit.

Para se ta gatuani, derdhni ujin.

Raporti oriz-uje
Për oriz të bardhë (kokrrat e gjata, Basmati, Jasmine), raporti i tij me ujin duhet të jetë 1 filxhan oriz në rreth 1½ deri në 1¾ gota uji.

Per oriz kaf, raporti është 2:1. Pra, 2 gota ujë (ose leng mishi) në 1 filxhan oriz.

Oriz i egër kerkon me shumë kohe për tu gatuar dhe për të absorbuar ujin, kështu që duhet raporti 3 gota uji me 1 filxhan oriz.

Gatimi
Kombino orizin dhe lëngun në një tenxhere me madhesi mesatare.

Shto 1 lugë gjelle gjalpë ose vaj ulliri, dhe 1 lugë çaji kripë.

Vendoseni orizin te zieje, të zbuluar, në nxehtësi mesatare. transmeton 10gjera.com.

Për llojet e ndryshme te orizit te bardhe, zieni orizin tuaj në një enë të mbuluar ,ne nxehtesi mesatare ose te ulet derisa të absorbohet i gjithë uji, që zakonisht shkon 15 deri në 20 minuta.

Nëse e keni zhytur me pare ne uje,ai mund te zieje per 10 minuta.

Mos e hapni kapakun menjehere.

Orizi i eger mund te zieje per 20 min ne nxehtesi të ulët, nese me pare ka qene i zhytur ne uje,dhe per 45 min nese nuk e keni zhytur me pare ne uje,