Po vjen qershori/ Po nesër parashikohet të bjerë shi, ja në cilat zona më shumë

Për ditën e premte, vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë perëndimore.

Moti do të jetë me vra nësira mesatare dhe të dendura më tepër të theksuara në zonën e veriut, bën të ditur Shërbimi Meteorologjik Usht arak.

Në zonën e qendrës dhe atë të jugut mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Në veri vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrëngatash. Në periudha afatshkurtra shtrëngatat do të shoqërohen me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Era do të fryjë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/s dhe në mesditë përgjatë bregdetit sërish fiton shpejtësinë deri 12-15m/s, shoqëruar me valëzim të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen në: zonat malore 10°C deri në 23°C, zonat e ulëta 11°C deri në 26°C, zonat bregdetare 12°C deri në 25°C.