Pipero jep lajmin qe s`pritej per karantinimit gjate muajit te dimrit

0
485

Ne lidhje me pandemine e COVID-19, mjeku i njohur Pellumb Pipero ka folur edhe mbi ceshtjen nese Shqiperia ka ndonje mundesi te futjes ne karantine te dyte gjate dimrit.

Por nga ana e tij mjeku u shpreh se nuk besonte se do te ndodhi kjo gje e madje ai eshte shume kundra kesaj ideje.

Ai ka shprehur: “Nga komunikimi qe kam patur me specialistet italiane qe erdhen per te na trajnuar e per eksperince, ne kemi diskutuar kete problem eksperti, specialisti dhe politikani. Por ata me thane qe edhe tek ne vendimet i merr politikani.

Patjeter qe politika duhet t`i marri keto vendimi ama duhen tdegjuar me shume specialistet.

Personalisht, kam qene dhe jam kunder kesaj mbylljeje te dyte qe diskutohet. Edhe nese situata neper qarqe apo rajone te ndryshme mund te jete jashte te mundures apo te zakonshmes, une nuk e shoh si zgjidhje karantinimin e dyte e nuk besoj te ndoshe”

Madje ai sqaroi duke thene se shtete te medha ndoshta mund ta aplikojne si mase per zona te caktuara por ne jemi nje vend shume i vogel per nje mbyllje te dyte dhe per sa kohe do te pyetem apo te mund te flas do te jem kunder!