Petulla me hudhra dhe kos

Përbërësit:

300 gr miell

1-4 lk sodë buke

1 kokërr vezë

2 lgj vaj ulliri

kripë

1 lk nenexhik

250 ml ujë të vakët

vaj për skuqje

1 l kos

4-5 thelpinj hudhër

4 lç vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezën dhe shtojmë ujin e vakët, kripën, miellin dhe një majë luge sodë buke. I trazojmë mirë përbërësit dhe formojmë një brumë petullash jo shumë të hollë. E lemë brumin të pushojë për 20 minuta.

Ngrohim vajin dhe lugë – lugë skuqim petullat, i nxjerrim dhe i vendosim në një pjatancë.

Shtypim hudhrat dhe i përziejmë së bashku me kosin, me pak kripë dhe vaj ulliri. Pasi petullat të jenë ftohur pak, të jenë të vakta hedhim kosin me hudhra (lemë pak veç), i leme pak minuta dhe më pas i shërbejmë petullat me kos duke shtuar në fund dhe pak nga kosi që lamë mënjëanë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *