Paralajmërimi i fortë i studiuesve britanikë: Vala e dytë e koronavirusit nuk është kjo, ja kur do të vijë

0
474

Pritet qe vala e dytë e koronavirusit do të mbërrijë gjate dimrit paralajmërojnë ekspertët britanikë të shëndetësisë ndaj ky vite do te jete nje vit i veshtir ku distancimi social do te jete ne planin e pare.

Zyrtarët vendas jane shprehur se një rritje e numrit të infektimeve atëherë mund të çojë në një mbyllje të dytë të vendit, e kjo në kohën kur ekonomia e goditur rëndë prej pandemisë sapo ka nisur të marrë veten ndaj duhet te pergatiteni per nje vale te dyte dhe shpresohet te jete e fundit.

Këshillimor Shkencor për Emergjencat në Britani tha se besohet gjerësisht që ky virus i pëlqen temperatura 4 gradë Celsius, e kjo mund të shpjegojë përhapjen e shpejtë të tij në shkurt dhe mars megjithate asgje nuk dihet e sigurt por duhet te kujdesemi per veten tone dhe per jeten tone.

Eshtë e rëndësishme që njerëzit të përgatiten për sfidat që do të sjellë dimri, u shpreh ai.

Vetë kryeministri Boris Johnson ka qenë i infektuar me koronavirus dhe për shërimin e tij është dashur të qëndrojë në kujdes intensiv ndaj duhet te jemi te durueshem sepse ne do ta fitojme kete lufte ndaj koronavirusit.