Pamje apo kaliptike nga Italia/ Uji ka marrë para çdo gjë dhe akoma më keq është parashikuar për sot

Pamje apo kaliptike nga Italia/ Uji ka marrë para çdo gjë dhe akoma më keq është parashikuar për sot

Vendi fqinj Italia, ka perjetuar nje situte tejet te veshtire per shak të përkeqësimit të kushteve të motit.

Ne Italine veriore eshte bere evakuimi nga moti i keq, madje ka pasur edhe përmbytje e rrëshqitje të dheut

Mbrojtja Civile lëshoi alarmin e kuq për zonat më të rrezikuara, duke permendur rajonet si Liguria, Lombardia dhe Veneto. Po ashtu edhe Venecia e bukur sipas autoriteteve pritet të përfshihet nga një mot i keq.

Nisur nga parashikimet, dita e shtunë pritet të sjellë përkeqësim të motit dhe jo vetëm në veri të vendit. Sipas Mbrojtjes Civile, përkeqësimi i kushteve atmosferike do të sjellë probleme edhe në rajonet qendrore, duke u shoqëruar me reshje shiu, stuhi si edhe erëra të forta në jug të vendit.