Nje tjeter shtet hap kufiri me Shqipërinë, ja kushti që qe kerkohet

0
346

Pasi Mali i zi mbylli kufirin me Shqiperine ajo vendos perseri me e hap per shkak te turisteve qe te vizitojne vendin e tyre.

Por pasi Shqipëria renditet ndër vendet më të prekura javët e fundit, pasi ka pasur një shtim të rasteve të të infektuarve dhe kurba ka qenë e paqëndrueshme Mali i zi e ka marre kete vendim te hap kufirin me nendin fqinje.

Ndërkohë bëhet me dije se nga dita e nesërme Mali i Zi do të hapë kufijtë me vendet e rajonit, përfshirë Shqipërinë.

Lajmi u dha nga drejtori Institutit të Shëndetit Publik të Podgoricës, Boban Mugosa,i cili tha se shqiptarët do të lejohen të futen në shtetin fqinj, por me kusht që të kenë testin serologjik (PCR) negativ. Hapja e kufijve është bërë për të ndihmuar sektorin e turizmit, pasi këtë vit është prekur ndjeshëm.