Nje burre i mencur i tha te birit: Biri im, ne jeten tende mos hiq kurre dore nga keto tri gjera

Nje burre i mencur e keshilloi te birin duke i thene: Biri im, ne jeten tende mos hiq dore asnjehere nga keto tri gjera

Se pari, ki kujdes te hash ushqimin me te mire.
E dyta, zgjidh te flesh ne shtratin me te mire.
E treta, kenaqe dhe jeto ne shtepite me te bukura.

Keshtu i biri iu pergjigj po si mund ti bej une ato qe thua ti o baba kur ne jemi te varfer?

Plaku i mencur ia kthen me shume kujdes:
E drejte, por kur ti te vonohesh per te ngrene e te te kete marre shume uria, cfaredo ushqimi qe te hash do te te duket me i shijshmi ne bote.

Dhe nese do te punosh shume dhe do lodhesh tere diten, kudo qe te te zere gjumi ai do te jete shtrati yt me i mire dhe gjithashtu shtepia jote do te te duket me e bukura.