Mos e blini sallaten Ruse per cdo fest, Linda na tregon receten per ta pregatitur ate vete ne shtepi per 5 minuta

Sallata ruse eshte nje nga pjatat me te bukura te tavolines ne cdo gezim familjare.

Ajo eshte shume e lehte per te pergatitur.

PËRBËRËSIT PËR 6 PERSONA: • 300 g karota • 700 g patate • 300 g bizele • disa kastravecë të vegjël turshi • kripë dhe piper • vaj ulliri dhe uthull e bardhë, sipas nevojës • 300 g majonezë e blerë ose e përgatitur si më poshtë.

PËR RRETH 300 G MAJONEZË DUHEN: • 2 të verdha veze në temperaturë ambienti • 1 lugë e madhe mustardë “Dijon” – mundësisht me shije të fortë • kripë e piper i bluar në çast • 250 ml vaj kikiriku ose 160, ml vaj kikiriku + 90 ml vaj ulliri • 2 lugë gjelle uthull vere e bardhë ose 2 lugë lëng limoni.

PËRGATITJA: Patatet dhe karotat e qëruara i presim në kubikë të vegjël dhe më pas i ziejmë në një tenxhere me ujë të valuar e me kripë. I lëmë në zjarr derisa të shohim që janë zbutur, por të mbeten dhe krokante. I kullojmë dhe i lëmë mënjanë.

Kjo eshte forma me e lehte per te bere salleten Ruse bio ne shtepine tuaj per me shume shikoni videon.

Por mos harroni se per cdo ushqim ka shtesa te vogla pra ne cdo qytet apo shtet ka kultura te ndryshme por kjo eshte nje recete klasike e saj.

Video.