Home TE NDRYSHME ‘Mbyllje deri në pranverë’/ Eksperti në Greqi bën paralajmërimin e rende per...

‘Mbyllje deri në pranverë’/ Eksperti në Greqi bën paralajmërimin e rende per te gjithe vendin

163
0

Dite te veshtira per Greqine pasi ka nje numer te lart te te infektuarve.

Autoritetet janë të shqetësuara, sepse situata nuk po përmirësohet. Madje në Selanik, mjekët kanë dhënë alarmin se nuk ka më shtretër të lirë në spitale dhe cdo gje po shkon ne kolaps ndaj duhej mbyllje totale pas

Profesori Nikos Sypsas tha se kur mund të lehtësohen masat anti-Covid në vend.

Ai u shpreh se edhe pse numri i rasteve me koronavirus mund të ketë rënë nën 3,000, indeksi i rasteve pozitive vijon të jetë 10%, ndërsa kufiri është 4%.

Po ashtu, Sypsas theksoi se është ulur mosha mesatare e pacientëve të intubuar nga 75 në 65, ndërsa shtoi e njëjta gjë ndodhi në Itali.

Sypsas u shpreh se më 30 nëntor numrat do të jenë ulur, por edhe nëse hiqet karantina shton ai,do të ketë mbyllje përsëri pas një ose dy javësh.

“Ne duhet të jemi të përgatitur për një dimër të vështirë dhe mbyllje deri në pranverë”, tha profesori për mediat.

Ndaj duhet te jemi te kujdesshem dhe te ruajm distancimin social.