Lajm i rëndë për turizmin Shqiptar/ Vendi që sjell shumë turistë drejt Shqipërisë, mbyll kufijtë për një vit

0
876

Kete vit pritet qe kufijte te mos hapet pasi presidenti cek i ka thene qytetareve qe kete vite do te vizitojne vendet ne Ceki sepse nuk mund te dalin dot jashte Cekis pershkak se kufijt do te jete te mbyllur.

Presidenti Cek tha në një intervistë në radio të dielën se kufizimet aktuale të kufijve duhet të zgjasin një vit “në mënyrë që mos vijë një valë e re infeksioni nga udhëtimet në vendet ku epidemia nuk ka mbaruar ende”. Në mes të marsit, Republika Çeke vendosi një ndalim të hyrjes dhe të largimit të vendit për të frenuar përhapjen e koronës së re të virusit.Ndaj kur te qetesohet situata mendohet qe te hapen kufijte por kjo do disa muaj qe gjendja te qetesohet sepse nese fillojne dhe udhetojne njerezit ne shtete te ndryshe do te filloj perseri nga e para kjo epdimi.

Ndërkohë jo më pak dhe Shqipëria, një ndër destinacionet e preferuarve të çekëve, të cilët madje konsiderohen si ndër të parët shtetas nga Europa që zbuluan bukuritë shqiptare, sidomos të veriut, që pas ’90-ës kur nisi hapja me botën.

Turistet Cek jane ata me besniket qe vizitojne shpesh shqiperine dhe kane shume vite qe e bejn kete gje por kete vite nuk ka shpresa qe ata te vijne.

Së fundi madje, mes disa bashkive në Shqipëri, si Korça e Tepelena, është nënshkruar një marrëveshje me autoritetet çeke për një mikëpritje të organizuar të turistëve çekë për një periudhë disavjeçare.

Por te presim se si do shkoj gjendja muajt ne vazhdim.