Lajm i mire nga Italia.Shërohen tre pacientë me kor.onavir.us, ja ilaçi i thjeshte që u përdor

Vjen një lajm shumë i mirë vjen nga Italia per gjendjen alarmante qe eshte atje. Gazeta ‘Corriere della Sera’ ka njoftuar ditnë e sotme se tre pacientë janë kuruar nga sëmundja në Romë.

Dhe ky eshte nje lajme i mire per te gjithe kur degjon se te semuret me koronavirus po sherohen.

Dy prej tyre ishin një çift kinez qe jetojne ne Itali. Mjekët kanë përdorur një ilaç eksperimental të prodhuar në SHBA me autorizim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.Dhe ilaci ka rezultuar shume i mire duke sheruar pacientet.

Ilaçi quhet Remdesivir dhe është studiuar për të sheruar virusin e Ebolas. Gazeta shkruan se duket se ky antiviral funksionon edhe kundër koronavirusit.Duke pare se te dy kane te njejten struktur.

Ilaçi po përdoret edhe tek pacientët në Lombardi. Nicola Petrosillo, drejtor i spitalit Spallenzani tha se është një terapi mjaft premtuese, pa efekte të forta anësore te gjithe do te behen mire dhe shpresojm qe gjerat te shkojne mire dhe problemet te neutralizohen.