Lajm i bukur.Amerikanet kanë gati vaksinën kundër koronavirusit

Pas cdo virusi vjen dhe ilaci per ta sheruar ate dhe te gjithe firmat farmaceotike po garojne per ta zbulauar e para per shkak te fitimeve te medha qe ka ky lloj ilaci global.

Ne fund te prillit behet fjale per lancimin e ilacit pasi po behen prova tani me majmunet.

Jane 25 vullnetar qe do bejn prove vaksinen dhe me pas do te merret vendimi per tu shitur ne te gjithe boten.

Deri tani testet kane shkuar shume mire dhe kane arrit rezualtate te mira.

Nëse rezulton efektive do të duhen deri disa muaj që nga nisja e provave që vaksina të hidhet në treg. Për vaksinën është përdorur proteina S për prodhimin e vaksinave për viruse të ngjashëm me koronavirusin si Mersi e Sarsi.

Shpresojme me te miren.