Lajm i fundit: Nga e hëna nis shperndarja e vaksinës te njerëzit për koronavirusin

Ja nje lajm i mire nga Associated Press (AP) dhe fund ben nje enderr realitet.Dite gjithe flasin per vaksinen qe do sheroj boten dhe do sjell lumturi ne bote.

Lajmin e ben te ditiur Associated Press (AP) i cili citon qeverinë amerikane të njoftojë zyrtarisht nisjen e injektimit të vaksinës te njerëzit qe jane infektuar me koronavirus.

Kjo vaksine është përgatitur në Institutin Kombëtar të Shëndetit në bashkëpunim me Institutin e Kërkimit Shëndetësor në Seattle, “Kaiser Permanente Washington Health Research Institute” dhe do te perhapet shume shpejte ne te gjithe boten.

Kjo vaksinë po shpërndahet përmes kompanisë NIH dhe Moderna inc dhe do te kete nje fitim marramendes.

Pritet që qeveria amerikane në orët në vazhdim të dalë me deklaratë publike mbi vaksinën. Disa thonë se sidoqoftë do të duhet një vit ose 18 muaj që vaksina të jetë e disponueshme për të gjithë botën.

Ndaj shpresojme qe bota te rikthehet ne gjendjen ku ishte dhe jeta te vazhdoje normalisht.