Keto jane 5 qytetet me numrin me te lart te te infektuarve aktiv me kovid diten e sotme

Duket se vjeshta e 2021 po sjell valën e 4 të Covid-19 me shifrat gjithnjë në rritje të rasteve të reja dhe viktimave. Disa qarqe kryesojnë për numrin e të infektuarve aktivë: Tirana, Shkodra, Durrësi, Fieri dhe Vlora. Aktualisht janë 12,766 pacientë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Në Spitalet COVID po marrin trajtim 175 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar.

2 mijë e 478 viktima, 5 mijë e 573 raste aktive dhe 131 mijë e 273 të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë. Në 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se është shënuar një viktimë, një qytetar 65 vjeç nga Vlora.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5206

Shkodër 1590

Durrës 1080

Fier 1066

Vlorë 904

Lezhë 726

Elbasan 618

Berat 481

Korçë 321

Gjirokastër 295

Kukës 278

Dibër 201