Jepet lajmi i mirë nga mjeku Pipero për koronavirusin: Do punohet shumë shpejt dhe do te ..

0
373

Mjeku i njohur per te gjithe Shqiptaret Pëllumb Pipero shprehet se një lajm i mirë vjen nga situata ndaj Covid-19, duke thënë se shumë shpejt do të largohet nese ne perdorim masken por jemi dhe vigjilent te jemi te kujdesshem dhe te ruajm distancimin social.

Megjithatë Pipero bën thirrje nga qytetarët që të zbatojnë masat e thjeshta kundër koronavirusit pasi ato ulin në mënyrë drastike përhapjen e tij ndaj kjo eshte kohe qe ne nuk kemi kurre me pare dhe virusi eshte ndryshe nga te tjeret por ju duhet te ruheni dhe te lani duart .

Ai thote se:“Një javë më parë OBSH “urdhëroi” të gjithë shkencëtarët për të zbuluar origjinën e këtij virusi, pasi ende nuk dihet kjo gjë. Evidencat të çojnë në Wuhan, por origjinën ende nuk e dimë.

Tre pacientë zero në Shqipëri”, Pëllumb Pipero tregon sa të …

Ne të gjithë mendonim se ishte një virus respirator. Por ai nuk iu bindet ligjësive të viruseve respiratorë dhe për këtë arsye do të bashkëjetojë gjatë me ne. Maska dhe higjiena janë masat kryesore që duhet të ndërmarrim”.

Ndaj shpresojm qe shtatori te na gje me me pak te infektuar.