Jepet alarmi maksimal/ Moti i keq, cikloni shndërrohet në uragan, kulmin do ta arrije ne

Alarmi i ri i motit në Siçili. Cikloni që goditi provincën e Katanias duke shkaktuar tre vdekje, si dhe dëme të konsiderueshme ende për t’u llogaritur, po kthehet në një uragan: priten të fryrë erë deri në 100 km / orë.

Sipas parashikimeve, do të arrijë kulmin të premten në zonën e Catania-s dhe më pas do të zhvendoset me shpejtësi në Kalabri.

Alarmi i kuq i së premtes

Në të gjithë zonën, alarmi është maksimal: frika është se fenomene të reja ekstreme mund të perseriten. Tashmë sot, shkollat ​​dhe të gjitha zyrat publike mbeten të mbyllura. Por ajo që është veçanërisht shqetësuese është e premtja, ku buletini i Mbrojtjes Civile tregon alarmin e kuq.

Fenomenet do të shoqërohen me rrebeshe të forta, stuhi breshëri, aktivitet elektrik dhe rrëshqitje të forta ere deri në 100 km/h dhe rrezik për stuhi në brigjet e ekspozuara.