Home TE NDRYSHME Iku nga kjo botë dje, miku i Koço Devoles tregon amanetet e...

Iku nga kjo botë dje, miku i Koço Devoles tregon amanetet e fundit: Tha shpenzimet e va rrimit do m’i bëj… mos u hidhëroni

423
0

Gazetari dhe publicisti Mitro Çela, ka rrëfyer disa momente të kaluar me mikun e tij Koço Devole. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Çela shkruan se nuk duhet të hidhërohemi që na iku, por të gëzohemi që e patëm.

Në shkrimin e tij, Mitro Çela ndalet tek disa çaste sa gazmore, aq edhe intelektuale e të kaluara me mikun e shtrenjtë Koço Devole.

Postimi i plotë:

KOÇO DEVOLE “Të mos hidhërohemi që na iku. Të gëzohemi që e patëm.” Kështu shkruhet në librat e bukur.

Dhe Fiksi e kishte Koçon për vite me radhë. Në “laboratorin” e Koços kthehej në humor. Pallati i Brigadave. Presidenti Bujar Nishani shpërndau një “tufë” me dekorata. Koçoja në një dorë mori dekoratën. Në tjetrën mikrofononin:

-Kjo po! Tani dëgjo Koço,-tha Filipi.- Shpenzimet e va rrimit. Drekën. Transportin. Më the të thashë :-i ka Fiksi!

-Po të 40-tat?! Mua mi latë?!

3.Keshilla nga Devole

Mars 2020. Filipi, mua dhe Koço Devolen,-na futi në karantinë. Pse? Sipas Filipit: virusi bie në sevda me pensionistët.Sipas – Koços? Ruan veten. E zëmë se na mbërthen virusi. Nuk e dimë. Serbes shkojmë në punë. Pimë kafe me Filipi…Viruse është ngjitës! E ha Filipi. Në orën 10 ra telefoni. … Ishte Koçoja.