Foto/ Si ka ndryshuar pas 49 vitesh Borëbardha e bukur dhe e famshme

0
366

Të gjithë e mbajmë mend filmin e famshëm “Borëbardha”, në olin e të cilës ishte aktorja turke Zeynep Degirmencioglu.

Filmi i cili bëri për vetë të vegjël e të rritur pati një shikueshmëri të gjerë që në kohën kur u prodhua, në vitin e largët 1970.

Por pyetja që mund të na vijë të gjithëve në mendje është: Si duket sot aktorja bukuroshe brune që ka luajtur rolin e famshëm?

Filmi i saj i parë, “Papatya” e vendosi si një aktore filmi për fëmijë.

Më vonë spikati edhe me rolet e tjera në filmat “Duvaklı Göl” dhe “Fırtına”. Në vitin 1960 ajo luajti në filmin “Ayşecik”. Personazhi i Ayşecik, e ëmbël, vajze naive u bë shumë e famshme me këtë rol. Më vonë, ajo mori pjesë edhe në filma kur ishte e rritur, derisa luajti dy rolet që njihen edhe nga publiku shqiptar – “Borëbardha dhe 7 xhuxhat” dhe “Hirushja”.

Ishte vetëm 20 vjeç kur Zeynep u tërhoq nga aktrimi dhe hyri në një fushë tjetër, biznes. Sot, në moshën 62-vjeҫare vijon të jetë një zonjë e pashme dhe e suksesshme në biznes. Ka dy vajza dhe është grua e ve.